Yüzme Bilmek Neden Önemlidir?

Yüzme öğrenmek için çalışması gereken tek tür insandır ancak birçok insan bunu erteleyerek ilerleyen yaşlarda kendinde su korkusu yaratmanın temellerini atmaktadır. Ancak bu korku ve travmaların mutlaka önüne geçilmelidir.

Türkiye’de her yıl yaklaşık 90 kişi boğulma sonucu hayatını kaybetmekte. Uzmanlar boğulmaların neredeyse tamamının yüzme bilinmiyor olmasından kaynaklandığını söylemektedir (CNN Türk, 2017). Bu nedenle yüzme insan hayatında bir lüks değil bir ihtiyaç olarak görülmelidir.

GÜVENLİK

Yüzme öğrenmenin en önemli hatta ilk sebebi suda can güvenliğini sağlayabiliyor olmaktır. Hayatımızın her noktasında kendimizi su kenarında veya çevresinde bulmamız olasıdır; balık tutarken, tatil yaparken, tekne gezilerinde, arkadaş eğlencelerinde… Böyle zamanlarda kendimizi havuz dışında koruma altında hissetsek de her an gerçekleşebilecek bir kaza veya düşme durumuna karşı bize kendimizi güvende hissettirecek ilk şey yüzme biliyor olmaktır.

HAYAT KURTARMA

Daha önce de belirttiğim gibi; ülkemizde boğulma oranı oldukça yüksek. Kurtarmak için ayrı bir eğitim gerekse de yüzme biliyor olmak bu tarz durumlarda yardım edebilme yüzdemizi oldukça yükseltmektedir.

SAĞLIK

Birçok doktorun da belirttiği ve tavsiye ettiği gibi; yüzme beden sağlığını destekleyen en etkili spor dallarından biridir. Neredeyse bedendeki tüm kasların çalıştığı, güçlendiği ve koordine olabildiği bir spor dalıdır. Duruş bozuklukları, bel ve boyun fıtığı gibi hastalıklarda en çok tercih edilen tedavi yöntemidir.

PSİKOLOJİK DESTEK

Çoğunlukla yaz mevsiminde rahatlamak, serinlemek için yüzüyor olmamızın yanı sıra, su genel olarak bedeni rahatlatma, hafifletme ve pozitif enerji desteği verme özelliklerine sahiptir. Yüzme biliyor olmak bizlere suda daha kaliteli ve yeterli zamanı geçirme şansı verir.

Görüldüğü üzere; hayatımızın en önemli noktalarına dokunan yüzme sporu, asla bir lüks değil çocuk yaştan itibaren öğrenilmesi gereken bir temel ihtiyaçtır. Günümüzde sokaklarda doyasıya oynayamayan, enerjisini atamayan çocuklar için de ruh ve beden sağlığı, can güvenliği ve geleceği açsından tercih edilmesi gereken ilk spor dallarından biridir.

Unutmayın, her zaman çocuğunuzun yanında olamayabilirsiniz. Can güvenliğini küçük yaştan itibaren tek başına sağlayabilme fırsatını ona mutlaka verin.

Sosyal Medya